Čo je to “spadávka” a ako ju aplikovať v grafike?
Pri tlači plagátu, vizitky alebo inej grafiky je dobré nechať vo svojej práci priestor na spadávku. Čoraz častejšie to vyžaduje väčšina tlačiarov, ktorý vás s grafikou mnohokrát pošlú naspäť, ak ju vaša grafika nemá. Čo však tento výraz znamená a ako môžete spadávku použiť aj vo vašej grafike?
Pod pojmom spadávka sa myslí priestor, ktorý presahuje miesto, kde plánujete grafiku orezať. Každá tlačiareň má svoje vlastné parametre a niektoré sú menej presné ako iné. Aby sa zaistilo, že sa celá vaša grafika dostane na stránku, návrhári zvyčajne nechajú na každej strane nejaké to miesto navyše. Spadávka v grafike presahuje presný požadovaný formát. Vďaka tomu je orez presnejší a výsledná grafika nemá po okraji žiadne biele čiary. Výsledný formát má presný rozmer bez nežiaducich prvkov.
Spadávka má mať 3 mm z každej strany dokumentu.
Ako spadávku správne použiť?
Používanie presahu dokumentu je zbytočné v prípade, že to neurobíte správne. Používanie spadávky je však naozaj jednoduché a stačí sa riadiť týmito krokmi:
Väčšina programov má túto funkciu zabudovanú v sebe
Ako grafickí dizajnéri pravdepodobne používate aplikácie ako sú Adobe Illustartor či InDesign. Tieto programy majú v sebe funkciu spadávky zabudovanú.
Pri vkladaní nového dokumentu InDesignu môžete určiť oblasť orezania v časti „Veľkosť stránky“. Potom vyhľadajte časť s názvom “Spadávka”. Ak ju nenájdete v hlavnom okne, kliknite na „Ďalšie možnosti“. Vo väčšine prípadov budete chcieť pre všetky hodnoty spadávky zadať hodnotu 3 mm.
Nevkladajte do časti spadávky nič dôležité
Nezabúdajte aj na to, že v tejto oblasti nemôžete mať nič dôležité. To je druhý dôležitý prvok pre správne používanie spadávky: nevkladajte do tejto oblasti dokumentu nič, čo potrebujete.
Pri tejto tematike sa môžeme stretnúť ešte aj s ďalším výrazom, a to tzv. ochranná zóna. Ide o voľné miesto vedľa spadávky, ktoré však smeruje do vnútra grafiky, v ktorom by sa nemal nachádzať žiadny dôležitý údaj. Takisto ako by ste mohli zarezať mimo čistý formát napríklad vizitky, tak sa vám môže podariť zarezať aj dovnútra formátu. Nevznikne vám tak síce biely pásik, ale môžete prísť o telefónne číslo alebo iné dôležité údaje, bez ktorých by vizitka už viac neplnila svoj účel.Táto ochranná zóna má taktiež 3mm.
Použite pripravené šablóny
Najjednoduchšia cesta ako správne pripraviť grafiku pre tlač tak aby spĺňala potrebné náležitosti je jednoducho použiť pripravené šablóny, ktoré si môžete stiahnúť priamo pri každom produkte.
Zvolíte si len požadovaný formát a typ šablóny v závislosti od programu, v ktorom bude grafické podklady pripravovať a do zvolenej šablóny umiestnite Vašu grafiku aby vypĺňala celú plochu šablóny. V každej šablóne sa nachádzajú vodiace linky, ktoré ohraničujú „Bezpečnú zónu“ ako aj spadávku. Tieto linky majú samozrejme len pomocný charakter a pred exportom grafiky do tlače ich bude potrebné vypnúť.
Využite naše služby a my pripravíme podklady za vás
V prípade, že si neviete dať rady s prípravou podkladov do tlače neváhajte a využite naše služby a my vám pripravíme grafické podklady za vás podľa vašich prianí a požiadaviek.